Bölüm Başkanının Mesajı


Sevgili öğrenciler,

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne hoş geldiniz.

Hayata yansıması dikkate alındığında gerçekte “medeniyet mühendisliği” olan İnşaat Mühendisliği insanlık tarihinin en eski mühendislik dalıdır. Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü 1968 yılında Ege Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi bünyesinde kurulmuş, daha sonra DEÜ kurulurken kadrosunun tamamıyla bu üniversite bünyesinde eğitim vermeye başlamıştır. Yaklaşık 50 yıldır güçlü kadrosuyla eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine devam etmektedir.

Mühendislik insan yaşamını kolaylaştırmak adına teoride öğrenilen bilgilerin pratikte kullanabilme yetisini kazandırmayı hedeflemektedir. Bu anlamda matematik ve fizik yasalarını uygulamalı hale getiren meslek disiplinidir. Bölümümüz ise bu amaçla öğrencilerimize dört yıllık lisans eğitimleri boyunca gerek laboratuvar ve arazi çalışmaları gerekse müfredatımızdaki proje dersleri ile mühendislik esaslarını kazandırmayı amaçlamaktadır.

Akademik kadromuz Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaptıkları çalışmalarla inşaat mühendisliği bilim dalına büyük katkılar sunmaktadır. Bölümümüzde örgün öğretim ve ikinci öğretim olanağı bulunmaktadır. Ayrıca başarılı öğrencilerimiz için Çevre Mühendisliği Bölümü ile çift anadal yapma imkanı sağlanmakta, böylece çift mühendislik diploması ile mezun olma fırsatı doğmaktadır. Lisans eğitimi yanında, Fen Bilimleri Enstitümüzde Yüksek Lisans ve Doktora programları açılmaktadır.

“İnşaat Mühendisi” ünvanını kazanan mezun öğrencilerimizin çeşitli alanlarda çalışma olanakları bulunmaktadır. Proje mühendisliği, saha mühendisliği, kamu kurumları, yapı ve malzeme laboratuvarları, yapı malzemesi üretim tesisleri ve yazılım firmaları bunlardan en yaygın birkaçıdır.

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü olarak imza attığımız başarılar ile gurur duyuyor gelecekte yapacaklarımız için ise heyecanlanıyoruz. Siz değerli öğrencilerimizi, gelecekteki başarılarımıza şahitlik etmeye davet ediyor ve başarılı bir kariyer elde etmenize yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz…

Sevgiler & Saygılar

Prof.Dr. Gürkan ÖZDEN


Güncel Duyurular